Spartyna grzebieniasta (Spartina pectinata)

Jest dość rzadko występującą trawą ozdobną w naszych ogrodach. Bynajmniej dla mnie jest wartościową trawą- urzekła mnie przewieszającymi się liśćmi i szelestem podczas podmuchów wiatru. Spartyna grzebieniasta to bardzo odporna i szybko rosnąca trawa ozdobna. Ma wiele zalet i przystosowuje się do różnych warunków glebowych i oświetleniowych.

Pokrój rośliny i jej wygląd

Jej główną zaletą są przewieszające się do samej ziemi liście. W początkowej fazie wzrostu (wiosną) ma wzniesiony pokrój, potem stopniowo liście zwisają do samej ziemi. Wygląda to niezwykle imponująco. Barwa liści jest zielona. Są one bardzo ostre i należy uważać jeżeli robimy coś bardzo blisko tej trawy. Kwiatostany są niezbyt efektowne i mało widoczne u spartyny grzebieniastej.

Jak szybko się rozrasta?

Spartyna grzebieniasta ‘pożera’ glebę rozłogami, dlatego musimy zarezerwować dla niej dużo miejsca na rabacie lub stosować przegrody odgraniczające. W glebie wilgotnej rozrasta się w szybkim tempie, na glebie suchej nie jest tak zaborcza a same rozłogi są krótsze.

Uprawa i pielęgnacja

Bardzo dobrze rośnie na słonecznych stanowiskach. W półcieniu może się pokładać. Gleby wilgotne a nawet mokre to istny raj dla spartyny grzebieniastej. Bardzo szybko rośnie i rozprzestrzenia się na takich glebach.

Nie wymaga szczególnej troski. Jest mało wymagająca trawą ozdobną. Całkowicie mrozoodporna, łatwo przystosowuje się do różnych stanowisk. Liście ścinamy wiosną 5 cm nad ziemią. Uważajmy wtedy na ostre liście, którymi możemy się zranić.

Jesienią przebarwia się na ładny słomkowy kolor.

Projektowanie

Spartyna grzebieniasta wprowadza dużo ruchu i dynamizmu na rabatach. Jej liście pięknie się przewieszają dlatego może z powodzeniem być wykorzystywana do naturalistycznych założeń. W wietrzne dni długie liście przyjemnie szumią co jest dodatkowym atrybutem tej trawy.

DSC03181