Proso rózgowate (Panicum virgatum) ‚Praire Sky’

Ciekawa odmiana prosa dorastająca do 140-160 cm wraz z kwiatostanami. Tworzą charakterystyczną chmurkę. W początkowej fazie są zwarte później rozchylają się. Odmiana ‘Praire Sky’ rozpoczyna kwitnienie w sierpniu. Ciekawie wygląda posadzona w większej ilości. Przebarwia się w czasie pogodnych jesieni na złocisto-brązowy kolor.

Jak wygląda

Proso rózgowate ‘Praire Sky’ niezbyt głęboko się korzeni. Rozrasta się za pomocą krótkich rozłogów, które nie są zagrożeniem dla innych roślin na rabacie. Liście i łodygi mają szarawy odcień. Pokryte są delikatnym nalotem chroniącym rośliny przed utratą wody. Pokrój ma wzniesiony, kolumnowy.

Uprawa i pielęgnacja

Proso bez wątpienia najlepiej będzie rosło na żyznych i wilgotnych glebach. Rośnie wtedy większe i oczywiście kwitnienie jest obfitsze. Na glebach suchych wyraźnie się męczy i wyrasta trochę mniejsze. Ważne jest wtedy systematyczne podlewanie lub zamontowanie systemu nawadniającego. Warto dobrze przygotować stanowisko ponieważ kwitnące proso naprawdę wygląda przepięknie.

Stanowisko najlepiej by było w pełni słoneczne. W półcieniu rośnie słabiej. Proso rózgowate ‘Praire Sky’ jest mrozoodporne, ale młode rośliny lub nowo posadzone warto w pierwszym roku zabezpieczyć przed mrozem.

Zima uschnięte kwiatostany cudnie wyglądają oprószone śniegiem. Warto też wspomnieć, że nasiona są chętnie zjadane przez małe ptaki. Późną jesienią możemy strząsnąć nasiona z wiech. Spada ich bardzo duża ilość.

praire sky