Proso rózgowate (Panicum virgatum) ‚Heavy Metal’

Było pierwszym prosem z jakim miałem styczność. Rośnie szybko, tworzy masę zielonych liści ostro zakończonych i chmurkę jasnych kwiatostanów. Trawa ta kwitnie od połowy sierpnia. Pręciki podczas kwitnienia są pomarańczowe. Ma zielone liście. Nie są ostre. Nasiona mają ciemno- pomarańczowy kolor. Proso rózgowate ‘Heavy Metal’ nie rozrasta się za pomocą rozłogów i nie jest ekspansywne. Łatwo się rozsiewa. U mnie co roku na rabacie wyrasta wiele młodych roślinek, które z powodzeniem można wysadzać na inne miejsca lub do doniczek.

Dobór gleby

Prosa uwielbiają średnio wilgotną glebę. W zbyt suchej nie prezentują w pełni swoich walorów a w zbyt wilgotnej i żyznej pokładają się. Przy sadzeniu przeciętną glebę ogrodową wzbogaćmy dużą ilością piasku i żwiru co ułatwi spływ nadmiernej ilości wody szczególnie zimą.

Przesadzanie z dawkowaniem nawozu azotowego powoduje wzrost masy liściowej i zmniejszenie kwiatostanów. Rośliny stają się również wybujałe i podczas deszczu przewracają się na boki.

Słońce czy półcień?

Najobficiej kwitnie na stanowisku słonecznym. I takie proponuje wybierać przy sadzeniu prosa rózgowatego. Do półcienia i cienia się nie nadaje. Na słonecznym stanowisku przebarwia się na słomkowy kolor.

Zabiegi wykonywane jesienią

Gdy pędy zaczną przysychać i nadejdą mrozy proso musimy związać. Najlepiej zrobić to na wysokości około 20 cm. Ja jeszcze dodatkowo związuje proso w połowie wysokości. Gdy nadejdą przymrozki można dodatkowo zwiększyć warstwę kory lub torfu by ochronić korzenie przed mrozem.

Proso rózgowate ‘Heavy Metal’ jest stosunkowo odporne na mrozy. Silne mrozy i brak śniegu mogą spowodować lekkie przemarznięcia kępy, ale łatwo się regeneruje.

Jak rozmnażamy proso?

Można podzielić karpę korzeniową wiosną jeżeli widzimy już pierwsze wyrastające liście. Wbijamy szpadel w środek karpy i dzielimy rośliny na kilka mniejszych części. Nowe rośliny sadzimy na docelowe miejsca.

proso5