Trzęślica trzcinowata (Molinia arundinacea) ‚Karl Foerster’

Jest jedną z wyższych traw ozdobnych. Przepięknie wygląda posadzona na żwirowych rabatach. Ma dość monumentalny wygląd. Kwitnie od lipca do września, jednak kwiatostany utrzymują się do zimy.

Wygląd trzęślicy

Rozrasta się przez króciutkie rozłogi. Nie jest ekspansywną trawą. Można obok niej sadzić byliny i niskie krzewy. Liście ma zielone o długości 40 cm. Są ostro zakończone, ostre na brzegach. Jesienią przebarwiają się na żółty kolor. Wysokość rośliny może osiągać nawet 250 cm wraz z kwiatostanami. Trzęślica trzcinowata ‚Karl Foerster’ tworzy ażurowe kwiatostany wyraźnie odznaczające się od poziomu liści. Pomimo dość intensywnego wzrostu jest raczej trawą ażurową.

Wymagania trzęślicy

Jest odporną trawą, ale musi mieć kwaśną ziemię o odczynie od 3-5 pH. Jeżeli posadzimy ją w wilgotnej, żyznej i przepuszczalnej glebie zapewnimy jej idealne warunki uprawy. Naprawdę ważne jest, by przy sadzeniu, dołek zaprawić kwaśną ziemią. Jeżeli tego nie zrobimy, liście będą miały jasno zielony odcień co prowadzi do chlorozy liści. Aby cieszyła nas obfitą chmurką kwiatostanów bezwzględnie sadzimy ją na słonecznych stanowiskach.
Jest to mrozoodporna trawa ozdobna. Nie wymaga dodatkowego okrywania na zimę.

Zdjęcie wykonane w Ogrodach Kapias.