Miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‚Roter Pfeil’

Jedna z ciekawszych odmian miskanta chińskiego, gdyż w okresie jesiennym liście przebarwiają się na ciemnoczerwony, wiśniowy kolor. Miskant chiński ‘Roter Pfeil’ to trawa ozdobna osiągająca około 180 cm wysokości. Pokrój trawy jest zwarty. Rozrasta się kępowo, nie tworzy długich i ekspansywnych kłączy. Masa liściowa dość szybko przyrasta. Miskant ‚Roter Pfeil’ ma, zielone, lekko ostre i przewieszające się liście. Są podobne do liści odmiany ‘David’. Kwitnienie rozpoczyna się od października, więc jest to późna odmiana.

Miskant chiński ‘Roter Pfeil’ lubi żyzną, wilgotną i przepuszczalną glebę. Zadowoli się również przeciętną glebą ogrodową, byleby była stale wilgotna. Wybieramy dla niego słoneczne stanowisko, gdyż na takich stanowiskach najlepiej się przebarwia jesienią. Dobrze reaguje na dodatkowe nawożenie. Nie należy jednak przesadzać z azotem, ponieważ staje się wtedy wybujały. Uschnięte liście ścinamy dopiero na wiosnę, a jesienią związujemy je w snopki. W pierwszym roku po posadzeniu warto korzenie okryć warstwą kory iglastej.

Nie jest chimeryczną trawą, dobrze przystosowuje się do nowych warunków. Dobrze pielęgnowany rośnie bezproblemowo i obficie kwitnie.


Autorem fotografii jest Danuta Bizukojć.