Miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‚Rotsilber’

Jest to odmiana bardzo efektownie kwitnąca. Jest łatwa w uprawie i nie sprawia większych problemów w pielęgnacji. Jest dość popularna. Ma ładny wzniosły i wąski pokrój. Dorasta do 160 cm. Liście ma wąskie z białym cienkim paskiem pośrodku. Krawędzie liści są lekko ostre.

Miskant chiński ‘Rotsilber’ kwitnienie.
Kwiatostany są przepiękne. Wyrastają nad poziom liści od sierpnia do września. W początkowej fazie są koloru brunatnego. Potem przybierają jasno brązowy odcień. Z upływem czasu wiechy rozchylają się i cudownie błyszczą w jesienne słoneczne dni. Utrzymują się przez całą zimę. Jedynie podczas obfitych opadów śniegu suche pędy mogą się wyłamywać.

W jakiej glebie i stanowisku czuje się najlepiej.
Jak wszystkie miskanty uwielbia słońce. Na takim stanowisku będzie rósł większy, a same kwitnienie będzie obfitsze. Półcień i cień nie jest wskazany, ponieważ pędy są wtedy wiotkie a jeżeli wypuszczą kwiatostany to mogą się wtedy pokładać. Przede wszystkim gleba musi być wilgotna i przepuszczalna. Wyśmienicie rośnie w zasobnej glebie ogrodowej (przy sadzeniu dołek możemy zaprawić ziemią uniwersalną kupioną w sklepie lub odkwaszonym torfem). Kępy są wtedy większe i wytwarzają ogromną masę kwiatostanów. W czasie suszy podlewamy obficie naszego miskanta ‘Rotsilber’.

Czy potrzebuje nawożenia?
Jeżeli mamy dobrze nawiezioną glebę w ogrodzie miskant chiński ‘Rotsilber’ nie wymaga dodatkowego nawożenia. Jeżeli mamy gliniastą, piaszczysto- gliniastą glebę, raz na 2 lata można zasilić go kompostem albo wieloskładnikowym nawozem. Natomiast obornik jest fenomenalną sprawą przy nawożeniu miskantów, ale nie każdy ma do niego niestety dostęp. Porównywalne efekty daje również stosowanie obornika w granulkach. Jednego roku użyłem ‘taki wynalazek’ i naprawdę liście są ładnie wybarwione a sam wzrost jest intensywniejszy.

Odporność na mróz.
Młode sadzonki i rośliny posadzone w pierwszym roku warto zabezpieczyć na zimę dodatkową warstwą kory albo torfu. Ochroni to korzenie przed mrozem. Nie przesadzajmy z ilością kory lub torfu bo trawy ozdobne wrażliwe są na zalegającą wodę w czasie zimy.

DSC07830