Miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus) ‚Robustus’

Jest to hodowlana odmiana miskanta cukrowego. Jest mniej zaborcza od podstawowego gatunku i ma ładniejszy kwiatostan.

Jak wygląda?

Miskant ‘Robustus’ uzyskuje 120- 160 cm wysokości. Ma zielone liście z białym paskiem pośrodku. Odmiana ceniona jest za duży i puszysty kwiatostan (jest miękki w dotyku), który może zdobić nasze rabaty nawet do wiosny następnego roku. Kwiatostany nadają się do zasuszania.

Wymagania

Lepiej rozwija się na glebach lekkich, średnio wilgotnych zasobnych w składniki pokarmowe. Liście są wtedy szersze a kwiatostany dosyć duże- nawet 15 cm długości. Gleby zimne, gliniaste niezbyt się nadają do uprawy tej odmiany. Miskant cukrowy ‘Robustus’ uwielbia słoneczne stanowiska. Kwiatostany przepięknie błyszczą podczas słonecznych jesiennych dni. Na glebach mało urodzajnych warto go nawozić 1-2 razy w miesiącu wieloskładnikowym nawozem dla roślin.

Miskanta ‘Robustus’ warto w pierwszym roku zabezpieczyć przed mrozami. Gdy już roślina solidnie się ukorzeni (2-3 letnia kępa) okrywanie na zimę nie jest potrzebne.

Projektowanie

Jest z pewnością efektowniejszą odmianą niż zwykły miskant cukrowy, dlatego możemy sadzić go w dużych ilościach. Można go sadzić naprzemiennie z innymi miskantami chińskimi, np. odmiana ‘Beth Chatto’, ‘Ghana’. Z powodzeniem może służyć jako tło dla innych roślin.