Miskant olbrzymi (Miscanthus giganteum)

est nadzwyczaj wysoką trawą ozdobną. Miskant olbrzymi jest chętnie sadzony w naszych ogrodach. Może pełnić funkcję sezonowego żywopłotu. Nadaje się również do sadzenia w pobliżu dużych oczek wodnych.

Wygląd

Miskant olbrzymi dorasta do 4 metrów wysokości. Rozrasta się za pomocą mocnych kłączy. Wyrastają z ziemi pod niewielkim kątem. Zielone, sztywne i ostre liście wyrastają na mocnych i owłosionych łodygach. Twardością dorównują tyczkom bambusowym. Wiosną po ścięciu pędów sam wykorzystuje twarde łodygi do podpierania innych roślin ogrodowych. Liście miskanta olbrzymiego cichutko szumią podczas wiatru.

Jak szybko się rozrasta?

Miskant olbrzymi rozrasta się silnymi i mocnymi rozłogami. Bez problemu rozsadzają duże donice w jakich często je sadzimy. Trawa ta nie nadaje się do małych ogrodów. Posadzona bez przegrody w glebie bezpardonowo rozejdzie się po rabacie i zagłuszy inne rośliny. Spiczaste nowe odrosty bez problemu przebijają agrotkaninę.

Stanowisko, rodzaj gleby

Miskant olbrzymi preferuje słoneczne stanowiska. W półcieniu będzie zbyt wybujały. Może rosnąć w każdej glebie ogrodowej z wyjątkiem skrajnie suchych gleb. Gleba wilgotna, przepuszczalna z dodatkiem gliny to dla niego idealne warunki. Odpowiada mu pH obojętne lub lekko kwaśne. Zauważyłem również, że bardzo dobrze rośnie sadzony przy oczkach i w glebie okresowo zalewanej. Można go też sadzić w glebach bardzo wilgotnych jako naturalnego osuszacza. Nie potrzebuje dodatkowego nawożenia.

Miskant olbrzymi- odporność na mróz

Jeżeli sadzimy młode sadzonki (takie z jednym pędem) to w pierwszym roku pamiętajmy, by jesienią zabezpieczyć roślinę przed mrozem. Możemy osłonić karpę korą, kompostem lub gałązkami świerka.

Osobiście w drugim roku uprawy również okryłem korzenie przed mrozem. Dopiero miskanty 3-letnie zostawiałem bez przykrycia. Są już na tyle rozrośnięte, że związane liście chronią korzenie przed śniegiem. Warto związać liście miskanta, bo po podeschnięciu w czasie zimy odpadają i ‘wędrują’ po ogrodzie.

DSC07725

DSC07437

Zdjęcie kwiatostanów z własnego zbioru. Zdjęcie całej rośliny wykonane w Ogrodach Kapias.