Miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‚Zebrinus’

Miskant chiński ‘Zebrinus’ jest trawą o liściach poprzecznie paskowanych. Bardzo popularny w nasadzeniach oraz sprzedaży. Często przez sprzedawców nazywany trawą zebrową.

Jak wygląda

Miskant chiński ‘Zebrinus’ jest trawą dorastającą do 150 cm. Ma pokrój wzniesiony. Łodygi wyrastają bardzo blisko siebie. Nie rozchodzi się na boki. Może również osiągnąć wyższe rozmiary kwitnąc, chociaż zdarza się to bardzo rzadko w naszym klimacie. Jest trawą kępową i nie rozrasta się poprzez rozłogi. Nie musimy stosować barier w glebie. Liście skierowane są do góry. Wyrastają pod lekkim kątem. Są zielone z żółtawymi paskami. Z daleka wyglądają jak cętkowane.

Uprawa i pielęgnacja

Najodpowiedniejszym miejscem dla miskanta chińskiego ‘Zebrinus’ jest słoneczne stanowisko. W takim miejscu będzie dobrze wybarwiony. Liście będą szersze i dłuższe. W cieniu cętki mogą zanikać. Lubi wilgotną i piaszczysto gliniastą glebę o odczynie obojętnym. Przed sadzeniem, warto do dołka wsypać łopatę drobnego żwiru, by woda dobrze odpływała w głąb podłoża. Nie potrzebuje dodatkowego nawożenia. Ja natomiast raz w miesiącu (od czerwca do sierpnia) podsypuje go nawozem dla roślin kwitnących by miał ładniej wybarwione paski na liściach.

Zabiegi wykonywane jesienią

Gdy nadchodzą mrozy trzeba pędy miskanta związać sznurkiem u nasady lub w połowie wysokości. Młode sadzonki i nowo posadzone rośliny zabezpieczamy przed mrozem. Wokół rośliny wysypujemy korę iglastą, odkwaszony torf tak, aby grubość wyniosłą 5 cm. Zeschłe liście ścinamy dopiero wiosną końcem marca lub początkiem kwietnia. Pominięciu przymrozków rozgarniamy na rabacie nadmiar zimowego okrycia (kora ogrodowa, torf) i przycinamy pędy na wysokości 5-10 cm nad ziemią.

DSC07168