Miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‚Gracillimus’

Sadzę, że jest jednym z najpopularniejszych miskantów jakie można spotkać w szkółkach. Miskant chiński ‘Gracillimus’ ma wąski, wzniesiony pokrój. Liście przepięknie przewieszają się i delikatnie falują przy najmniejszym podmuchu wiatru. Są cienkie i zielone z białym nerwem po środku. Dorasta nawet do 2 metrów podczas kwitnienia. Kwiatostany są delikatne, czerwono- brunatne. W miarę przekwitania zmieniają barwę na jasnobrązową. Dorosła 4-5 letnia trawa wytwarza ich bardzo dużo. Jednego roku doliczyłem się ich ponad 70. Co najważniejsze tworzy kępy więc nie ‘rozchodzi’ się po rabacie.

Jakie warunki lubi miskant chiński ‘Gracillimus’?

Najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach. Wytwarza więcej kwiatostanów, liście są szersze i dłuższe. Miskant ‚Gracillimus’ daje radę w półcieniu, ale według mnie nie nadaje się na takie stanowiska, ponieważ słabiej kwitnie. Ważne jest też, by sadzić miskanta ‘Gracillimus’ w wilgotnej i przepuszczalnej glebie. Nie nadaje się na suche i jałowe gleby. Wyraźnie się na nich męczy i nie prezentuje się najlepiej. Na glebach świeżych, nie wymaga dodatkowego nawożenia. Jeżeli zauważymy że słabiej kwitnie, możemy użyć wieloskładnikowego nawozu i podsypać raz w miesiącu naszego miskanta.

W pierwszym roku po posadzeniu zalecane jest okrycie młodych roślin przekompostowaną korą ogrodową. Zabezpieczy to korzenie przed mrozem. Nie przesadzajmy z ilością ściółki, bo zalegająca woda w glebie jest wrogiem numer jeden traw ozdobnych. Dodatkowo wszystkie liście związujemy sznurkiem, by ochronić wnętrze kępy przed śniegiem.