Miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‚Malepartus’

To jeden z najpiękniej kwitnących miskantów chińskich. Odmiana ‚Malepartus’ rozpoczyna kwitnienie od września.
Wytwarza dosyć długie wiechy brunatnego koloru. Początkowo mają ciemniejszy kolor, z czasem jaśnieją i stają się bardziej puszyste. Miskant osiąga wtedy około 2 metry, ale może być ciut większy, bo wszystko zależy w jakich warunkach rośnie. Liście miskanta chińskiego ‚Malepartus’ są długie, zielone z białawym paskiem pośrodku . Łukowato się wyginają. Liście przebarwiają się od koloru żółtego poprzez jasno pomarańczowy. Odmiana ‚Malepartus’ jest odporną odmianą, jedynie w pierwszym roku po posadzeniu wymaga lekkiego okrycia kępy kopczykiem z kory ogrodowej.

Jak wszystkie miskanty nie stwarza problemów w uprawie. Wystarczy mu słoneczne stanowisko i żyzna, wilgotna gleba. Nie nadaje się na cieniste zakątki ogrodu. Jest dosyć tolerancyjny na okresowo zalewane gleby w ciągu sezonu wegetacyjnego, ale nie lubi stagnującej wody w okresie spoczynku, czyli zimą. Na glebach suchszych wymaga obfitego podlewania w czasie suszy. Od stanu nawilgocenia gleby i natężenia słońca zależy intensywność jego kwitnienia. Suche gleby i półcieniste stanowiska powodują, że słabo kwitnie. Z kolei słońce i wilgotna gleba sprawią, że kwitnie bardzo obficie (szczególnie kilkuletnie okazy).

Jego kwiatostany nadają się do suszenia. Może być również sadzony w dużych donicach i skrzyniach, ale wiąże się to z częstym podlewaniem rośliny.

Ogólnie mówiąc jest łatwy w uprawie, nie sprawia większych problemów. Jest też odporny na choroby i szkodniki. Jest kompaktową trawą i sprawdza się na rabatach, w założeniach miejskich. Z powodzeniem można go sadzić w pobliżu zbiorników wodnych.
Jak u większości traw liście miskanta chińskiego ‚Malepartus’ ścinamy dopiero na wiosnę.

DSC06012 685x1024DSC06016 685x1024