Imperaty (Imperata cylindryca, imperata cylindryca ‚Red Baron’)

Imperaty cylindryczne, a konkretnie imperata cylindryczna ‘Red Baron’ szybko podbiła serca wielu ogrodnikom i posiadaczom ogrodów. Jej czerwono przebarwiające się liście przepięknie wyglądają połączone z żółtym albo czerwonym listowiem krzewów ozdobnych.

Imperata cylindryczna i jej odmiana ‘Red Baron’ to trawy niezbyt duże. Mają długie i średnio wąskie liście skierowane ku górze. W miarę rozrostu końcówki przewieszają się. Podstawowy gatunek imperaty, rośnie znacznie szybciej niż znana odmiana ‘Red Baron’. Równie pięknie przebarwia się na wiosnę na kolor żółto- pomarańczowo- szkarłatny. Odmiana ‘Red Baron’ nie jest od samego początku cała czerwona. Liście przebarwiają się po trochu od końcówek w dół liścia, np. czerwone przebarwienie w maju-czerwcu występuje zaledwie na 1/3 długości liścia.

Imperaty cylindryczne to trawy nadające się do lekkich kompozycji. Cienkie liście idealnie współgrają z niskimi krzewami ozdobnymi i karłowatymi sosnami. Podczas wiatru liście delikatnie się poruszają, co wprowadza wiele dynamizmu do kompozycji. Długie i wąskie liście imperaty wynoszą kompozycję ku górze, optycznie ją wydłużając. Nie przytłaczają swoim wyglądem roślin rosnących w pobliżu.

DSC07385

DSC07412

DSC09916

Fotografie wykonane w Ogrodach Kapias