Hakonechloa smukła (Hakonechloa macra) ‚Aureola’

Hakonechloa smukła ‚Aureola’ to z pewnością jedna z piękniejszych traw ozdobnych jakie możemy sadzić w naszych ogrodach. Jest niezwykle pożądana w projektach nasadzeń, ponieważ na pierwszy rzut oka przypomina małego bambusa, ale niestety nim nie jest. Jest to trawa ozdobna o paskowanych liściach, w kolorze żółtym. Po środku liścia biegnie zielony, cienki paseczek. Liście układają się kaskadowo, przez co hakonechloa bardo dobrze prezentuje się przy oczkach wodnych.

Hakonechloa smukła ‘Aureola’ to trawa rozrastająca się na boki, bardzo krótkimi rozłogami. Nie bójmy się, nie jest trawą ekspansywną, bo rośnie dosyć wolno. Wysokość jaką osiąga to od 30 do 90 cm (90 cm- taką wysokość mogą osiągnąć kilkuletnie okazy szczególnie w Anglii). Małe kłoski wytwarza od czerwca do sierpnia. Nie są one zbyt urodziwe na tle pięknych liści.

Najlepiej rośnie w miejscu, gdzie przez chwilę jest trochę cienia. W zbyt nasłonecznionych miejscach słońce może przypalać delikatne liście, w mocnym cieniu może tracić się rysunek liści. Będą wtedy bardziej zielonkawe żółte części liścia. Glebę lubi wilgotną, dość przepuszczalną i żyzną. W bardzo suchych glebach się męczy podobnie jak w bardzo gliniastych i zbitych podłożach. Nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego lepiej zabezpieczyć nasadę kępy korą ogrodową czy gałązkami iglaków. Liście ścinamy wiosną. Podczas upałów wymaga podlewania. Ja swoją dodatkowo dwa razy w sezonie nawożę. Pierwsza dawka w fazie wzrostu to nawóz azotowy, w pełni lata nawóz potasowo-fosforowy na ładne wybarwienie liści.

Kwiatostany można używać w suchych bukietach. Trawa ta idealnie nadaje się do kompozycji kontrastowych, szczególnie wśród roślin o czerwonych liściach (berberys Thunberga), czy fioletowych kwiatach (szałwia omszona, przetacznik kłosowy).