Miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‚Dronning Ingrid’

Miskant chiński ‚Dronning Ingrid’ jest bardzo ciekawą odmianą miskanta. Zasługuje na uznanie dzięki efektownemu przebarwianiu się liści i pędów we wrześniu i październiku na kolor ciemno czerwony. Gdy przyjrzymy się przebarwionym liściom zobaczymy jasnoróżowy pasek biegnący przez środek. W ciągu sezonu wegetacyjnego liście są zielone, dość sprężyste, lekko się wyginają. Jest to miskant, który rozrasta się kępowo, czyli nie tworzy uporczywych rozłogów. Sylwetka rośliny przypomina literę V. Osiąga w pełni kwitnienia wysokość około 160 cm przy szerokości około 70 cm (oczywiście kilkuletnie rośliny). Kwiatostany pojawiają się na początku września. W pierwszej fazie kwitnienia są ciemnobeżowe potem jaśnieją i błyszczą w blasku jesiennego słońca. Kwiatostany miskanta chińskiego ‚Dronning Ingrid’ utrzymują się przez całą zimę. Przepięknie wyglądają oszronione. Odmiana ‚Dronning Ingrid’ jest odporna na mróz w naszym kraju, ale młode rośliny posadzone w pierwszym roku trzeba okryć kopczykiem z kory ogrodowej.

Miskant ‚Dronning Ingrid’ lubi stanowiska słoneczne i w takich najintensywniej się przebarwia. W półcieniu barwa czerwona będzie słabo widoczna, raczej wymieszana z zielenią liści.  To samo dotyczy pędów tej trawy. Najlepiej będzie się rozwijał w glebie wilgotnej, dość żyznej. Na jałowym podłożu męczy się i nie wygląda ładnie.
Osobiście by zwiększyć intensywność przebarwienia się liści i pędów stosuję nawóz jesienny z większą ilością potasu i fosforu.
Podczas suszy warto miskanta podlewać. Liście i pędy ścinamy wiosną. Zostawiamy je na zimę, gdyż są ochroną kępy przed mrozem i śniegiem. Dodatkowo posłużą za ozdobę ogrodu.

Tak wyglądają łodygi w czasie przebarwiania się.

DSC09739 685x1024

miskant droning ingrid