Sporobol różnołuskowy (Sporobolus heterolepis)

Sporobol różnołuskowy nazywany jest również poronicą różnołuskową. Trawa ta zasługuje na uznanie przede wszystkim na przepiękne przebarwianie się pędów i liści na kolor żółty. Wygląda wtedy bardzo zjawiskowo, szczególnie na rabatach wysypanych korą ogrodową. Liście sporobola są długie, zielone i bardzo cieniutkie. W sezonie trawa przypomina kształt czuprynki. Kwiatostany nie są zbyt okazałe, ale mają swój urok. Wyrastają ponad poziom liści i tworzą swoistą chmurkę. Pojedyncze kłoski mają biały odcień. Trawa podczas kwitnienia maksymalnie osiąga około 70 cm wysokości i 50 szerokości. Sporobol różnołuskowy zakwita w sierpniu.

Gleba w jakiej powinien rosnąć sporobol musi być na pewno przepuszczalna, gdyż nie lubi nadmiaru wilgoci w glebie (szczególnie w zimie). Pomimo tego jednego wymogu, urośnie na każdej przeciętnej glebie ogrodowej. Najlepiej rozwija się na podłożach średnio wilgotnych i przepuszczalnych. W zbyt suchym podłożu kwitnie słabo.

Stanowisko preferuje słoneczne- wtedy najintensywniej się przebarwia jesienią. Ogólnie jest to łatwa w uprawie trawa ozdobna. Szybko się rozrasta (nie jest trawą ekspansywną), jest ozdobna również z liści a kwiatostany nadają się do zasuszania.

Uschnięte liście i pędy ścinamy wiosną. Sporobol różnołuskowy jest mrozoodporny w naszym klimacie.

 

sporobol Fotografie: Sklep ogrodniczy Królestwo roślin