Mozga trzcinowata (Phalaris arundinacea) ‚Picta’

Bardzo ładna i szybko rozrastająca się trawa ozdobna. Przystosowuje się do różnych warunków siedliskowych. Zaletą jest to, że może rosnąć w słońcu jak i na stanowiskach cienistych (oczywiście różnica w wyglądzie jest zauważalna). Jest trawą rozrastającą się poprzez kłącza, bardzo zaborczą i ekspansywną. Osiąga od 80 do 120 cm (w fazie kwitnienia). Kwiatostany to wiechy. W początkowej fazie mają różowawą poświatę. W miarę przekwitania wiechy stają się beżowe. Mozga trzcinowata ‚Picta’ jest mrozoodporna.

Mozga trzcinowata ‘Picta’ to trawa lubiąca słońce, półcień i cień. Na słonecznych stanowiskach jest ładniej wybarwiona, szybciej rośnie i obficiej kwitnie. W półcieniu i cieniu może się pokładać, liście mają więcej zielonego koloru a same rośliny wydają mniej kwiatostanów. Lubi wilgotną, przepuszczalną glebę. Na glebie bardzo suchej część nadziemna szybciej zasycha przez co trawa staje się niezbyt atrakcyjna.

Bardzo szybko się rozrasta, więc lepiej przemyśleć miejsce sadzenia. W korzystnych warunkach (słońce i wilgotna gleba) potrafi zdominować inne rośliny. Pędy ścinamy dopiero na wiosnę tuż przy ziemi. Są dodatkową ochroną przed mrozem.

Jednego roku zauważyłem, że jeśli pędy zetniemy jesienią to trawa z lekkim opóźnieniem rozpoczyna wegetację i słabiej rośnie.

DSC00242