Szarobródek syberyjski (Spodiopogon sibiricus)

Szarobródek syberyjski to trawa dość łatwa w uprawie, ale rzadko uprawiana w naszych ogrodach. Rzadko można ją kupić w szkółce ogrodniczej, ale osoby które ją zakupią mogą się cieszyć przepięknie kwitnącą trawą przez wiele lat.

Szarobródek to trawa dorastająca do 120 cm wysokości. Idealnie nadaje się na środkowy plan na rabatach kwiatowych. Nie przytłacza pokrojem innych traw ozdobnych. Tworzy krótkie kłącza za pomocą których delikatnie rozchodzi się po rabacie. Szarobródek syberyjski ma zielone, krótkie, dość szerokie liście z białym nerwem pośrodku. Są lekko ostre. Przepięknie się przebarwiają w październiku, na początku są żółte potem delikatnie przechodzą w pomarańcz. Trawa kwitnie od lipca do sierpnia. Kwiatostany to wiechy. W początkowej fazie są fioletowo nabiegłe. Rośliny podczas długotrwałych ulew mogą się pokładać. Trawa ta w naszym klimacie jest mrozoodporna.

Szarobródki syberyjskie lubią słoneczne stanowiska. Są wtedy bardziej zwarte. W półcieniu mogą lekko się pokładać. Trawa ta preferuje wilgotne gleby. Źle czuje się w glebach silnie przesychających. Lepiej go na takich podłożach po prostu nie sadzić. Dobrze reaguje na nawożenie, tworząc bujne zarośla. Łatwo się go rozmnaża przez podział kępy wiosną. Uschnięte liście ścinamy dopiero na wiosnę.

Jest ciekawą trawą ozdobną, którą warto mieć w każdym ogrodzie.

 szarobródek2