Imperata cylindryczna

Rzadko spotykana trawa ozdobna w naszych ogrodach. Pewnie dlatego, że jej barwna odmiana ‘Red Baron’ jest atrakcyjniejsza. Jednak zielony gatunek również jest ciekawy.

Jak wygląda?

Imperata ma zielone długie i wyprostowane liście. Gdy gleba jest wilgotna są sztywne, natomiast kiedy podłoże przeschnie lub trawa ma niedobór wody liście zwijają się do środka tworząc ruloniki. Jest to znak, że musimy podlać imperatę. Rozrasta się za pomocą kłączy. Nie jest zaborcza. Nie stłumi drastycznie roślin rosnących obok jeżeli zapomnimy zastosować przegród w glebie. Pędy wyrastające z gleby mają czerwony kolor i są długie i spiczaste. Podczas ciepłych i słonecznych dni w okresie jesiennym również ładnie się przebarwia jak widać na zdjęciu.

Czy wymaga szczególnej opieki?

Imperata cylindryczna jak zauważyłem nie potrzebuje szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Posadzona w odpowiedniej glebie i na słonecznym stanowisku będzie zdrowo rosła. Odnośnie gleby dobrze radzi sobie na średnio żyznych, obojętnych i wilgotnych glebach. Na wilgotnej i zdrenowanej glebie rośnie większa a liście są szersze i dłuższe. Oczywiście tępo wzrostu również jest szybsze. Na takiej glebie nie potrzebuje nawożenia, chociaż zauważyłem, iż stosując nawóz z podwyższoną zawartością potasu i fosforu ładnie się przebarwia na jesień. Wiadomo, że nie przebije imperaty cylindrycznej ‘Red Baron’, ale ma też swój urok.

Odnośnie odporności na mróz to nie wymaga dodatkowych zabiegów. Jest odporna na mróz w naszym klimacie. Ważne by nie ścinać uschniętych liści jesienią a zrobić to na wiosnę, gdyż są dodatkową ochroną przez mrozem.

Warto też pamiętać by wiosną zbyt późno nie przystąpić do wycinania zeszłorocznych liści. Wycinamy je na wysokości 5-10 cm. Jeżeli zapomnimy o tym, to jeżeli liście zaczną już wyrastać a my wytniemy stare liście, czubki nowych liści nie będą ostro zakończone tylko płasko, właśnie od tego cięcia. Ale nie ma co się martwić, kolejne liście będą już wyrastały normalnie i zasłonią te o ściętych końcówkach.

Wykorzystanie na rabatach

Imperata cylindryczna tworzy długie sztywne i zielone liście więc może być tłem dla innych traw o barwnych liściach lub niskich bylin i krzewów. Z powodzeniem może być używana do dynamicznych kompozycji z roślin albo do obsadzania brzegów oczek wodnych. Wtedy zwiąże korzeniami ziemię i unikniemy osuwania się ziemi.

DSC07216

 DSC07389

Wybrane fotografie wykonane w Ogrodach Kapias.