Trzcinniki (Calamagrostis)

Trzcinniki to trawy bardzo użyteczne i praktyczne. Wielu z nas pewnie spoglądając za płot, widziało je obficie kwitnące. Naturalnie rosną na łąkach i nieużytkach. Szczególnie trzcinnik piaskowy (Calamagrostis epigejos), który potrafi w krótkim czasie pokryć spory kawałek obszaru. Trzcinniki spotkamy również przy lasach, gdzie rosną na suchych i jałowych glebach, np. trzcinnik leśny (Calamagrostis arundinacea).

Obecnie mamy do wyboru sporo odmian trzcinnika do uprawy ogrodowej. Z powodzeniem możemy również uprawiać na naszym poletku trzcinnika piaskowego, ale musimy przeznaczyć dla niego spory kawałek rabaty, albo stosować przegrody w ziemi.

Do rozświetlania rabat idealnie nadaje się trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis xacutiflora) ‘Overdam’. Jego biało paskowane liście idealnie kontrastują z innymi trawami ozdobnymi i nadają się do nowoczesnych przestrzeni. Ma kompaktowy, wzniesiony pokrój. Podobnie wygląda odmiana ‘Avalanche’. Trzcinnik o pięknych beżowych kwiatostanach to trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis xacutiflora) ‘Karl Foerster’.

Trzcinniki to trawy niewymagające szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Natomiast najlepiej prezentują się na słonecznych rabatach. Są mrozoodporne, więc jest to ich dodatkową zaletą. Mają kolumnowy pokrój, więc można stosować je jako element pionowy kompozycji. Delikatne beżowo- słomkowe kwiatostany kontrastują z ciemnym listowiem bylin lub niskich traw o zielonym ulistnieniu. Trawy te są średnio wysokie, ale ich ażurowy wygląd nie przytłacza innych roślin. Przepięknie wyglądają nasadzone w ogromnych ilościach. Według mnie robią wtedy naprawdę imponujące wrażenie szczególnie w fazie kwitnienia. Te szumiące i falujące kwiatostany wprowadzają dużo lekkości i dynamizmu we wnętrzach krajobrazowych lub w publicznych przestrzeniach.

Można je wykorzystywać do tworzenia rabat delikatnych i zwiewnych jak i do prostych, minimalistycznych i geometrycznych kompozycji. Przepięknie wyglądają rabaty projektowane tylko z jedna odmianą trzcinnika, ale są również dobrymi kompanami dla wysokich i niskich bylin (rozchodniki okazałe, jeżówki, astry gawędka i krzaczaste, rudbekie błyskotliwe, bodziszki i wiele innych).

 

trzcinniki 2

trzcinniki

Wybrane fotografie wykonane zostały w Ogrodach Kapias