Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides)

Rozplenica japońska to obecnie jedna z najpopularniejszych traw ozdobnych sadzonych w ogrodach. Zasłużyła sobie na to szybkim wzrostem i przepięknymi kwiatostanami, które zależnie od odmiany mogą mieć różne zabarwienie. Jedne są krótkie i najeżone, inne dłuższe i delikatniejsze.

Dlaczego warto  sadzić rozplenice w kompozycjach kwiatowych?

Rozplenice japońskie to trawy, które mają cienkie, zielone i ostre liście. Dosyć późno rozpoczynają wegetacje, ale od połowy maja rosną bardzo szybko. W czerwcu są już widoczne na rabatach, a podczas kwitnienia są naprawdę okazałe. Posadzone w większej grupie wprowadzają w ogrodzie dynamizm, lecz są przy tym równocześnie bardzo delikatne. Potrafią wzbogacić rośliny rosnące przed nimi, poprzez swój konkretny i ekstrawagancki wygląd.

Spoglądając na rozplenice japońskie, sadzone na bylinowych rabatach oko może przez chwilę odpocząć od kolorowych kwiatów bylin czy roślin jednorocznych. Jest to ciekawy zabieg projektowy, dzięki któremu możemy docenić wygląd poszczególnych roślin, szczególnie wymienionej wyżej rozplenicy japońskiej.

W miarę przekwitania kwiatostanów nabierają one delikatniejszych kolorów, co czasem dobrze wygląda na rabatach, które wysypane są białym żwirem.

Rozplenice przepięknie wyglądają sadzone wraz z innymi trawami ozdobnymi, takimi jak miskanty chińskie czy trzcinniki ostrokwiatowe. Ważne, by nie sadzić rozplenic zbyt gęsto, co wpływa negatywnie na ich kwitnienie.

 

DSC07409

DSC07363 Zdjęcie kwiatostanów z własnego zbioru. Zdjęcie całej rośliny wykonane w Ogrodach Kapias.