Kostrzewa popielata (Festuca cinerea)

Jedną z ciekawszych a zarazem najpopularniejszych traw w naszych ogrodach jest kostrzewa popielata. Dla mnie samego była to o ile pamiętam pierwsza trawa z jaką się spotkałem. Urzekła mnie szarawymi cienkimi liśćmi i nastroszonym pokrojem.

Jak wygląda?

Kostrzewa popielata jest trawą kępową, która nie tworzy rozłogów. Pojedyncze liście wyrastają szczeciniasto i są ostro zakończone, ale nie kłują. Dorasta do około 30 cm, ale wraz z kwiatostanami może być wyższa. Kwiatostany to wiechy, które w początkowej fazie są zielonawe a z czasem przybierają słomkowy kolor, kontrastujący z zabarwieniem liści.

Dlaczego kostrzewy są bardziej zielone, a nie szaro niebieskie?

Otóż kostrzewy wymagają suchej, jałowej gleby i słonecznego stanowiska. Im gorsza gleba tym jeżowate kępki mają szaro- niebieski odcień liści. Tylko na takich stanowiskach wybarwienie jest najbardziej intensywne.

Na glebach wilgotnych, zasobnych w składniki pokarmowe kostrzewy popielate są bardziej zielone i oczywiście większe. Za to kwitnienie jest obfitsze, lecz kępy są wtedy mniej żywotne i trzeba je co 2-3 lata podzielić lub zastąpić nowymi sadzonkami.

Kostrzewy sinej nie musimy nawozić, zbyt duże dawki azotu powodują wybujałość rośliny i gorsze zimowanie.

Czy trzeba okrywać kostrzewę siną przez mrozami?

Ogólnie rzec biorąc kostrzewa jest odporna na mróz. Bardzo dobrze radzi sobie w naszym klimacie. Jedynie w zagłębieniach lub na wilgotnych, gliniastych glebach może zamierać i wypadać. Sprawdziłem również, że na bardziej wilgotnych glebach, gdy jest przygnieciona przez dużą ilość śniegu trudniej regeneruje się na wiosnę, nawet po przycięciu.

Uwzględnianie kostrzewy popielatej w nasadzeniach.

Idealnie nadaje się na trawiaste rabaty i do założeń kolorystycznych. U siebie na rabacie posadzoną mam kostrzewę popielatą na froncie przed spartyną grzebieniastą. Jest niską trawą więc idealnie nadaje się do małych ogródków, na balkony lub tarasy. Pięknie komponuje się z roślinami kwitnących w kontrastujących barwach do koloru liści kostrzewy, np. różowo (rozchodnik okazały), fioletowo (przetacznik kłosowy, szałwia omszona).