Ostnica mocna (Stipa tenuissima) ‚Pony Tails’

Według mnie jest to najpiękniejsza trawa ozdobna. Cudownie falujące kwiatostany przy najmniejszym podmuchu wiatru robią imponujące wrażenie.

Ostnica dorasta do 70 cm, ale z czasem jej liście i kwiatostany pokładają się. Bardzo gęste nasadzenia tej trawy wyglądają jakby falowały. Trawa ta rośnie w kępie i wytwarza cienkie, zielone liście. Kwiatostany w miarę przekwitania nabierają beżowego koloru. Ostnica mocna ‚Pony Tails’ zaczyna kwitnąć od czerwca, ale najpiękniej wygląda w sierpniu.

Ostnice w naszym klimacie często łączone są z określeniem traw jednorocznych lub traw dość chimerycznych. Jeżeli przygotujemy im odpowiednie stanowisko i glebę, potrafią rosnąć kilka sezonów, pomimo tego, że ich strefa mrozoodporności wynosi 7. Sam posiadam 15 ostnic ‘Pony Tails’ i rosną bez problemu. Muszą mieć bardzo słoneczne i ciepłe stanowisko. Wtedy wyglądają najpiękniej. Cień i półcień nie jest wskazany. Nie wytwarzają na takich miejscach odpowiednich kwiatostanów. Gleba musi być bardzo przepuszczalna, lekka. Trzeba wybierać takie stanowiska by nie zalegała w glebie woda, ponieważ ostnice są wrażliwe na nadmiar wilgoci szczególnie zimą. Na glebie gliniastej rosną bujniejsze, ale mogą nam na takim podłożu wymarznąć po mroźnej zimie.

Nie wymagają dodatkowego nawożenia. Na uboższych glebach lepiej rosną i zachowują krępy kształt (nie pokładają się nadmiernie). Nie zauważyłem również żeby były atakowane przez szkodniki.

Zimą lepiej jest związać je sznurkiem. Wiosną wyczesujemy uschłe liście. Przycięte do samej ziemi dosyć długo rozpoczynają wzrost.

ostnica pony tails 2

Wybrane fotografie wykonane w Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej- Ogród w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Mikołowie.