Miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‚Variegatus’

Miskant chiński ‘Variegatus’ jest kolejnym paskowanym miskantem sadzonym w naszych ogrodach. Chcesz wiedzieć na jakich stanowiskach najlepiej rośnie? Jakie są jego podstawowe walory i czy wytrzymuje nasze zimy? Zapraszam do przeczytania artykułu.

Wygląd trawy

Wysokość jaką uzyskuje ten miskant to przedział od 150- 200 cm. Rośnie w kępie, dlatego nie musimy stosować przegród w glebie ani sadzić go w donicach jak traw rozrastających się rozłogami. Mam go u siebie już 2 lata i dorasta jak na razie do 120-130 cm wysokości. Liście w początkowej fazie skierowane są do góry, potem przewieszają się, gdy uzyskają docelową długość. Liście są paskowane, biały margines występuje na brzegach, ale może również występować naprzemiennie z zielonym paskiem. Na brzegach zaopatrzone są w malutkie ząbki, ale same liście nie są bardzo ostre w dotyku, są gładkie na zewnątrz. Pokrój łodyg jest wzniesiony, są nagie bez włosków. Kwitnie w długie lata najobficiej. Wiele źródeł pisze, że wtedy może wymagać podpierania, ale ja jeszcze nie widziałem u nas w Polsce kwitnącego okazu.

Jakie warunki musi mieć by zdrowo wyglądał?

Jeżeli utrzymujemy stale wilgotną glebę, czyli podlewamy rośliny systematycznie miskant będzie naprawdę szybko rósł. Zadowoli się gliniasto- piaszczystą glebą o odczynie w okolicach od 6-6,5. Potrzebuje takich warunków, wtedy jest wyższy, a sama kępa poszerza się dwukrotnie z roku na rok. Na piaszczystych i suchych glebach będzie się męczył i wolno rósł. Aby liście były dobrze wybarwione i nie zieleniały musi rosnąć na słońcu. Ja swojego miskanta nawożę dwa razy w sezonie, czyli w czerwcu (nawóz zawierający więcej azotu- azofoska, saletra amonowa) a potem w sierpniu stosuję nawóz ze zwiększoną zawartością potasu i fosforu (np. nawozy dla roślin kwitnących, pomidorów lub borówek).

Co zrobić by nasz miskant lepiej wytrzymał zimę?

Otóż w sierpniu i wrześniu można zastosować nawóz jesienny dla roślin ogrodowych. Ja stosuję taki nawóz dla wszystkich traw i używam go co 3 tygodnie przez okres sierpnia i września. Pomaga to trawą skumulować substancje odżywcze i lepiej wytrzymać mroźne zimy.

Ogólnie rzec biorąc miskant chiński ‘Variegatus’ wytrzymuje nasze zimy. Jedynie w pierwszym roku po posadzeniu wokół rośliny wysypujemy warstwę kory. Robimy to dlatego, gdyż korzenie nowo posadzonej rośliny nie są jeszcze prawidłowo rozbudowane w podłożu i mogłyby przemarznąć.

Ważne jest by zwrócić uwagę na glebę w jakiej rosną miskanty. Ponieważ czasem nie mróz szkodzi naszym trawom, ale wilgoć występująca w glebie.

Oschnięte liście ścinamy dopiero na wiosnę, gdy wyraźnie się ociepli, czyli temperatura utrzymuje się powyżej zera.

Wybieranie miejsca na rabacie

Jest wysoką trawą dlatego lepiej sadzić go na 2 lub 3 planie. Sprawdza się sadzony w dużych ilościach, np. powyżej 15 sztuk. Rozświetla rabatę więc może być sadzony na ciemnym tle. Może również sam być tłem dla kwitnących bylin lub roślin iglastych.

variegatus 2

variegatus 3