Trzcinnik krótkowłosy (Calamagrostis brachytricha)

Przepięknie wyglądający i kwitnący trzcinnik. Niestety bardzo rzadko sadzony na rabatach, a szkoda. Jest to trzcinnik osiągający od 60 do 130 cm wysokości. Górną wysokość osiąga podczas bardzo obfitego kwitnienia, które rozpoczyna się we wrześniu. Trzcinnik krótkowłosy tworzy kępy wąskich, zielonych i ostrych liści. Mogą mieć długość od 40 do 50 cm. Spośród kępy cienkich liści wyrastają nieprzeciętne kwiatostany o lekko różowym kolorze  Wyrastają na długich i sztywnych łodygach. Cudownie wyglądają oszronione i chyba przez ten efekt warto go mieć w swoim ogrodzie. Na prawdę polecam! Kwiatostany nadają się do suszenia.

Trzcinnik krótkowłosy jest mrozoodporną trawą. Jego liście i pędy ścinamy wiosną, ponieważ przez zimę są dodatkową ochroną kępy przed mrozem, oraz są wspaniałą ozdobą ogrodu. Trzcinnik ten dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych lub połcienistych. Bardziej zwarty pokrój i obfitsze kwitnienie uzyskamy sadząc go w słońcu.
Z reguły jest w stanie przystosować się do różnej gleby, ale najlepiej, gdy posadzimy go w średnio wilgotnej i przepuszczalnej glebie. Nie lubi bardzo suchych gleb, bo traci fason i słabo rośnie. Nie lubi również zbyt wilgotnych i bagnistych stanowisk. W podłożu dostatecznie wilgotnym rośnie okazale i nie wymaga zbytniej uwagi.
Jest łatwym w uprawie trzcinnikiem, gdy zapewnimy mu wilgotną glebę i słoneczne stanowisko.

Żeby wzmocnić efekt kwitnienia od sierpnia można go zacząć podlewać kilka razy (np. raz na tydzień) nawozem dla roślin kwitnących. Jednak nie jest to konieczne.