Miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‚Cabaret’

Miskant chiński ‚Cabaret’ to jeden z większych paskowanych miskantów dostępnych w sprzedaży. W momencie kwitnienia może śmiało przekroczyć 2 metry wysokości. Rozrasta się kępowo i nie tworzy rozłogów. Liście są dość szerokie, mogą mieć nawet 1,5 cm szerokości. Są paskowane. Brzegi liści są zielone a środek kremowo-biały zależnie od warunków oświetleniowych. Długie liście przewieszają się i nie są ostre. Łodygi są grube i mocne. Na stanowiskach słonecznych przebarwiają się na lekko różowy kolor. Wiechy kwiatostanowe pojawiają się na początku września. W pierwszej fazie mają rudawy odcień z domieszką brązu. W miarę przekwitania jaśnieją.

Miscant ‚Cabaret’ wymaga gleby wilgotnej jak większość miskantów. Gleba gliniasta i mokra nie jest mu straszna w okresie wegetacji. Posadzony w glebie suchej, szybko przesychającej lub ubogiej rośnie powoli i jednym słowem ‚męczy się’.
Uwielbia słońce, nie nadaje się do cienia, bo traci swoje paskowanie i staje się wiotki. Nie jest trudnym w uprawie miskantem, jedynie czego potrzebuje to słońca i wilgotnej gleby. Dobrze reaguje na wiosenne nawożenie azotem (tylko nie należy przesadzać, bo białe części liścia staną się zielonkawe). Miskant chiński ‚Cabaret’ jest mrozoodporny, ale młodziutkie sadzonki warto okryć kopczykiem z kory ogrodowej. Nie jest podatny na żadne choroby i szkodniki. Pędy ścinamy dopiero wiosną jak to ma miejsce przy trawach ozdobnych.

miskant chiński Cabaret

miskant chiński Cabaret kwiatostany Fotografie: Centrum ogrodnicze Królestwo roślin