Fylostachys czarny (Phyllostachys nigra)

Fylostachys czarny to jeden z najciekawszych i najbardziej odpornych bambusów jakie możemy uprawiać w naszym klimacie. Swoją popularność zawdzięcza czarnym pędom, które kontrastują z zieloną masą soczyście zielonych liści. Jednak dopiero dwuletnie pędy nabierają czarnej barwy. W pierwszym roku są zielone i mają w niektórych miejscach czarne smugi lub plamki. Jak większość fylostachysów dorasta do 3 a nawet 5 metrów wysokości. Górną granicę wysokości szybciej osiągnie np. w palmiarniach niż w ogrodzie. Liście fylostachysa czarnego są zielone, charakterystyczne dla tych traw i zimozielone. Pędy grube, twarde i ozdobne.

Odnośnie uprawy to bambus ten preferuje półcieniste stanowiska- liście są wtedy soczyście zielone. Natomiast posadzony w zbyt mocnym słońcu (przy odpowiedniej wilgotności gleby) liście mogą lekko blaknąć, co nie jest raczej ładnym widokiem u tych pięknych roślin. Podłoże w jakim sadzimy fylostachysa czarnego musi być wilgotne, żyzne i zasobne. Dół przy sadzeniu tego bambusa po prostu wysypujemy dobrej jakości ziemią ogrodniczą lub torfem lekko kwaśnym. Może tez być odrobina gliny, która zatrzyma wodę jeżeli mamy słabą i szybko wysychającą glebę w ogrodzie. Podczas suszy musi być podlewany. Warto wiosną zasilić fylostachysa czarnego dawką dawozu azotowego, by trawa ta ruszyła ‚z kopyta’. Ogólnie rzecz biorąc jest to szybko rosnący bambus, w pierwszym roku po posadzeniu warto go okryć na zimę. Korzenie korą lub ściółką a część nadziemną agrowłókniną czy matą słomianą.

Bambusy dość późno ruszają w wegetacją, dlatego musimy poczekać aż pojawią się pierwsze liście. Jeżeli po zimie liście będą wyglądały na uschnięte nie ścinajmy pędów tylko zaczekajmy cierpliwie, aż pokażą się pierwsze zielone liście.

Fylostachys czarny może być sadzony również w dużych donicach. Na czas zimy wnosimy je do chłodnego  i jasnego pomieszczenia o temperaturze około 10 stopni. Podlewamy umiarkowanie, tak by karpa korzeniowa nie uschła. Wiosną po ostatnich mrozach (czasem nawet maj) wynosimy roślinę na zewnątrz.

bambus czarny Fotografie: Centrum ogrodnicze Królestwo roślin