Kostrzewa Gautiera (Festuca gautierii)

Popularnie zwana niedźwiedzim futrem ze względu na ciekawy kształt i charakterystyczne ulistnienie. Kostrzewa Gautiera to niska trawa ozdobna osiągająca zaledwie 10-15 cm wysokości. Pojedyncze liście są zielone, cienkie, przypominające igły. Przypomina najeżoną lekko spłaszczoną kulę. Kwiatostany wyrastają na nieco wyższą wysokość (25 cm) i są charakterystyczne jak u większości kostrzew. Pojawiają się od czerwca i pozostają na roślinie aż do zimy. Jeżeli ktoś chce po przekwitnięciu kostrzewy kwiatostany można ściąć- nie są zbyt urokliwe. Jest to trawa mrozoodporna, lecz warto są okryć gałązkami iglaków bo zalegający śnieg (szczególnie duża ilość) może powodować zagniwanie wnętrza kępy i trzeba wtedy kostrzewę odmładzać. Oczywiście starsze okazy również bo z czasem łysieją od środka.

Kostrzewa Gautiera bardzo ładnie rozrasta się na boki, więc z pewnością możemy używać jej jako roślinę zadarniającą (ale będzie wymagała niestety odmładzania). Jest również trawą zimozieloną.
Do prawidłowego wzrostu potrzebuje słonecznego stanowiska. W cienistym miejscu szybciej zamiera a pojedyncze źdźbła usychają. Odpowiada jej przepuszczalna, średnio wilgotna gleba. Najlepiej gdyby miała dużo żwiru lub kamieni, bo wtedy jej żywotność się wydłuża. Na zbyt wilgotnym, mokrym i gliniastym podłożu rośnie większa ale szybko obumiera.
Idealnie nadaje się do ogrodów skalnych. Posadzona na właściwym miejscu jest bezproblemową trawą ozdobną.

Kostrzewa Gautiera 2 788x527

Kostrzewa Gautiera 3 788x527 Fotografie: Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej- Ogród w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Mikołowie.