Miskant olbrzymi (Miscanthus giganteus) ‚Meidl’

Jest to ciekawa i rzadka odmiana miskanta olbrzymiego. Warto go mieć u siebie chociażby dla pięknych kwiatostanów, które ukazują się we wrześniu i październiku. Mają czerwonawo-srebrne zabarwienie i ładnie kontrastują z masa długich, szorstkich i ostrych liści (jak u miskanta olbrzymiego). Miskant olbrzymi ‚Meidl’ z łatwością osiąga 3-3,5 m wysokości. Oczywiście dotyczy to już około 3-4 letnich roślin. Rozrasta się krótkimi rozłogami, dlatego warto przemyśleć dla niego miejsce sadzenia, by nie zagłuszył innych roślin. Przesadzanie kilkuletnich okazów to męczarnia.

Miskant ‚Meidl’ jest mrozoodporny. Dla spokoju warto jednak młode sadzonki i rośliny sadzone w pierwszym roku okryć kopczykiem z kory ogrodowej.

Odmiana ‚Meidl’ lubi słońce, dlatego warto sadzić ją na słonecznych stanowiskach. W cieniu i półcieniu miskanty stają się wybujałe i w zbyt wilgotnej glebie mogą się pokładać i zamierać. Gleba dla miskanta olbrzymiego ‚Meidl’ musi byś wilgotna i przepuszczalna. Dobrze radzi sobie w przeciętnej glebie ogrodowej byleby była wilgotna. Na suchych glebach rośnie słabo, jest mniejszy i z reguły gorzej kwitnie a nawet wcale nie kwitnie. Wiosną, gdy ruszy wegetacja można go zasilić nawozem uniwersalnym, co da mu zastrzyk energii do tworzenia szerokich i ładnie wybarwionych zielonych liści.
Odmiana ‚Meidl’ jest łatwa w uprawie, nie atakują jej choroby i szkodniki. Liście ścinamy wiosną, bo w czasie zimy są ozdobą ogrodu.


Fotografie: Centrum ogrodnicze Królestwo roślin