Trzicnnik ostrokwiatowy (Calamagrostis xacutiflora) ‚Overdam’

Odmiana bardzo popularna w miejskich nasadzeniach. Jest odporna na mróz. Ma ciekawy, wręcz pionowy wygląd. Kolor kwiatostanów wyraźnie się oddziela od masy liściowej.

Trzcinnik ostrokwiatowy ‘Overdam’- wygląd

Jest trawą dorastającą do 150 cm wraz z kwiatostanami. Może również być trochę wyższy w sprzyjających warunkach. Rośnie kępowo. Liście ma zielone z białymi marginesami. Są cienkie, ostro zakończone. Końcówki liści są charakterystycznie odchylone w bok. Kwiatostany w czasie rozkwitania są białe z różowym odcieniem. W miarę przekwitania mają słomkowy kolor. Utrzymują się przez całą zimę.

Mrozoodporność

W naszym klimacie jest trawą mrozoodporną. Nie sprawia problemów z zimowaniem. Jesienią, gdy trzcinnik uschnie związujemy jego pędy w snopek. Ochroni to wnętrze kępy przez śniegiem i mrozem. Warto również związywać trawy ponieważ pędy nie będą bałaganiły nam ogrodu.

Gleba, stanowisko, nawożenie

Trzcinnik ostrokwiatowy ‘Overdam’ najintensywniej rośnie w wilgotnych, przepuszczalnych glebach. Na suchej i jałowej glebie po kwitnieniu część nadziemna szybko zasycha. Podobnie dzieje się jeżeli posadziliśmy trzcinnika w półcieniu. Ja przed sadzeniem trzcinników zawsze do dołka sypię sporo żwiru bu miały luźne podłoże. Najlepsze miejsce dla tej trawy to słońce. Najładniej wtedy kwitnie i rośnie. Pokrój samej rośliny jest zwarty. Specjalne, systematyczne nawożenie nie jest potrzebne. Ja stosuję na początku sezonu wegetacyjnego nawóz wieloskładnikowy (dwie dawki nawozu granulowanego co 2 tygodnie).

Jest trawą stosunkowo wysoką i idealnie nadaje się do masowych nasadzeń. Ma wąski, kolumnowy pokrój podczas kwitnienia dlatego można go wykorzystywać do rabat w geometrycznym kształcie. Jego biało zielona kępa liści przepięknie wygląda na tle ciemnego żwiru.

Wybrane fotografie wykonane w Ogrodach Kapias.