Palczatka miotlasta (Andropogon scoparius) ‚Praire Blues’

Palczatka miotlasta ‘Praire Blues’ to kępowa trawa ozdobna, więc nie jest ekspansywna. W początkowym stadium rozwoju (przed kwitnieniem) przypomina nieco kostrzewę popielatą. Jest trawą ozdobną osiągającą 1 m wysokości (w czasie kwitnienia). Liście są igiełkowate. Przybierają stalowo- zielone zabarwienie. Kwiatostany pojawiają się w sierpniu i utrzymują aż do zimy. Podczas zasychania liście i dolne części łodyg kwiatostanowych przebarwiają się na rudawo- pomarańczowy kolor. Ładnie wtedy kontrastuje z bylinami kwitnącymi na jesień.

Uprawa odmiany ‘Praire Blues’ nie jest kłopotliwa. Warto przeznaczyć dla niej słoneczne i zaciszne stanowisko. Nie sadzimy jej na wzniesieniach, gdzie wieje silny wiatr. Preferuje średnio wilgotne, porowate gleby. Unikamy sadzenia palczatki na skrajnie mokrych i suchych glebach. Sprawdza się w ogrodach żwirowych lub skalnych. Bardzo ładnie wygląda posadzona w glinianych donicach.

Jesienią związujemy wszystkie liście. Ścinamy je dopiero wiosną późną wiosną. W pierwszym roku po posadzeniu warto okryć młode sadzonki gałązkami iglaków lub kora iglastą.

Palczatka miotlasta Praire Blues

Fotografie: Centrum ogrodnicze Królestwo roślin