Turzyca włosista (Carex comans) ‚Bronze Form’

Turzyca włosista ‘Bronze Form’ to jedna z niższych zimozielonych turzyc o brązowym zabarwieniu liści. Osiągana wysokość rośliny to 50 cm. Liście mają brązowy kolor, są długie, nitkowate i lekko skręcone na końcu. Turzyca ta rozrasta się kępowo. Kwitnie od lipca do sierpnia, ale kwiatostany nie są zbyt efektowne, często wręcz niezauważalne, gdy solidnie nie przyjrzymy się roślinie.

Dla zdrowego wzrostu odmiana ‘Bronze Form’ potrzebuje słonecznego lub półcienistego stanowiska. Gleba powinna być wilgotna, przepuszczalna, żwirowa, gdyż turzyca ta jest wrażliwa na nadmiar wilgoci w glebie zimą. Z racji tego że jest zimozielona, podczas bezśnieżnych i mroźnych zim warto liście okryć agrowłókniną a ziemie wokół roślin wysypać korą iglastą. Liści nie ścinamy, lecz wiosną wyczesując usuwamy tylko uschnięte i obumarłe.

Wiosną podczas prac na rabatach, nie ścinajmy od razu liści i nie wyrzucajmy rośliny. Początkowo mogą wyglądać na uschnięte, ale gdy ruszą z wegetacją (nie przemarznięte) odzyskają charakterystyczny wygląd.


Autor fotografii: Danuta Bizukojć.