Turzyca Buchanana (Carex buchananii) ‚Red Rooster’

To ciekawie zabarwiona i zimozielona turzyca. Pokrój turzycy ‘Red Rooster’ jest wzniesiony. Nie jest inwazyjną trawą i bardzo ładnie wygląda posadzona w grupie. Liście przybierają ciemnobrązowy kolor z domieszką czerwieni przy nasadzie liści. Na niektórych liściach może wystąpić zielony cieniutki pasek, który z czasem przebarwia się na kolor czerwony wzmacniający efekt kolorystyczny. Końcówki cieniutkich liści lekko się wykręcają, nadając turzycy oryginalnego wyglądu.
Wysokość jaką osiąga turzyca to 60 cm wysokości a wygląd trawy przypomina kształt litery V. Kwitnienie rozpoczyna się od lipca. Kwiaty jak u większości turzyc nie są efektowne i często nawet niezauważalne. Wyrastają bardzo blisko liści.

Do zdrowego wzrostu turzyca Buchanana ‘Red Rooster’ wymaga słonecznego stanowiska. Wtedy staje się krępa i silniej rośnie. W półcieniu również sobie poradzi, gdyż jest trawą dość tolerancyjną. Odpowiada jej przepuszczalna, żwirowa, żyzna i raczej wilgotna gleba w okresie wegetacyjnym. W okresie długotrwałych susz potrzebne jest podlewanie turzycy. Jeżeli gleba jest dość żyzna nie wymaga dodatkowego nawożenia. Jesienią nie ścinamy liści, gdyż ta odmiana jest zimozielona. Jedynie wiosną wyczesujemy zaschnięte lub obumarłe liście. Młode rośliny wymagają okrycia igliwiem lub dodatkową warstwą kory ogrodowej.

DSC08832 685x1024

Autorem fotografii jest Danuta Bizukojć.