Brązowe turzyce

Turzyce to ciekawe i wartościowe rośliny. Przebojem wdarły się do naszych ogrodów, szczególnie te o brązowych liściach, które przez większość ludzi uznawane są za uschnięte. Nic bardziej mylnego, odmiany turzyc np. ‚Bronze Form’, ‚Coca-Cola’, ‚Bronco’, ‚Red Rooster’ mają brązowe źdźbła.

Są to odmiany, które kontrastują listowiem z innymi trawami ozdobnymi przez co rabaty stają się ciekawsze a same turzyce są bardziej zauważalne od tych z zielonymi liśćmi.

Turzyce o brązowych odcieniach źdźbeł interesująco wyglądają posadzone na rabatach wysypanych białym żwirem. Silny kontrast pomiędzy żwirem a turzycami wzbogaca efekt wizualny.

Większość brązowych turzyc nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego warto je okryć na zimę. Na stanowiskach słonecznych kolor liści jest intensywniejszy. W glebie żyznej i wilgotnej turzyce te rosną dorodniejsze. Sam posiadam wiele brązowych odmian i lepiej rosną w miejscach zacisznych i osłoniętych.

Niektóre z odmian są wyższe a sam pokrój rośliny jest dość wzniosły. Jest to m.in. turzyca biczykowata ‚Coca-Cola’, Turzyca Dalla, turzyca Buchanana. Inne, jak turzyca włosista ‚Small Red’, turzyca włosowa czy turzyca włosista ‚Bronco’ są niskie bo dorastają do około 30 cm. Ich źdźbła pokładają się i tworzą piękne ‚fale’ na rabatach.

Brązowe turzyce idealnie sprawdzają się również w pojemnikach. Mają kompaktowy wygląd, nie są trawami ekspansywnymi przez co posadzone w donicy, na pewno wzbogaca nie jedną kompozycję z roślin jednorocznych czy bylin.

 

DSC07402

DSC07356

DSC06452

DSC06451

DSC06441

Zdjęcia wykonane w Ogrodach Kapias.