Trzcinnik leśny (Calamagrostis arundinacea)

Jest to trzcinnik najczęściej spotykany na łąkach i nieużytkach a także w pobliżu lasów. Jest trawą wieloletnią o zielonych, ostrych i długich liściach. Rozrasta się za pomocą krótkich rozłogów. Osiąga od 50 do 130 cm wysokości. Delikatne podłużne kwiatostany delikatnie poruszają się na wietrze. W miarę przekwitania przybierają słomkowej barwy. Pojawiają się od czerwca i utrzymują się aż do zimy. Nadają się do zasuszania.

Trzcinnik leśny to trawa preferująca stanowiska słoneczne, ale w półcieniu równie dobrze rosną. Kwitnienie jest wtedy trochę słabsze. Spotykany jest również w cienistych miejscach. Wymagania wilgotnościowe trzcinnika to gleba średnio wilgotna. Jest wrażliwy na skrajnie suche gleby i nadmiernie wilgotne. Źle rośnie na glebach podmokłych.

Jest odporny na mróz w naszym klimacie. Dobrze zimuje i nie wymaga mocnego okrywania. Liści nie ścinamy jesienią, robimy to dopiero na wiosnę. Bardzo łatwo się go rozmnaża przez podział wiosną. Wystarczy wsadzić do ziemi nawet kawałek kłącza, po krótkim czasie szybko otrzymamy młodą sadzonkę.

Fot. Kristian Peters, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.