Kupkówka pospolita (Dactylis glomerata)

Bardzo pospolita trawa występująca na naszych łąkach. Kupkówka pospolita to trawa osiągająca do 1 metra wysokości (część zielona). Natomiast podczas kwitnienia może osiągnąć spokojnie powyżej 120 cm. Tworzy bujne kępy szybko rozrastających się pędów. Wiele z nich pokłada się w czasie intensywnego wzrostu. Rozrasta się poprzez skrócone pędy rozłogowe, przez co może na rabatach stać się uporczywa bez zastosowania przegród w ziemi. Liście kupkówki pospolitej są zielone i szorstkie. Osiągają około 5 mm szerokości i około 20-30 długości (dolne liście). Łodygi z kwiatostanami są sztywne i wzniesione. Na ich szczycie pojawiają się początkowo skupione kwiatostany, które z czasem stają się luźne i delikatnie poruszają się na wietrze. Kupkówka kwitnie od maja do końca czerwca. Jest to trawa mrozodporna.

Kupkówka pospolita świetnie poradzi sobie w półcienistych miejscach, ale w słońcu też będzie rosła. W słońcu jest bardziej zwarta i kwitnie obficiej. W cieniu natomiast jest bardziej delikatna. Łatwo przystosowuje się do różnych warunków oświetleniowych, więc nie ważne, gdzie ją posadzimy i tak będzie rosła. Glebę lubi przepuszczalną, bo w zbyt mokrych i gliniastych glebach może częściowo zamierać. Przystosuje się do gleby dość suchej, ale najładniej rośnie na średnio wilgotnych podłożach. Kupkówka jest łatwa w uprawie. Jeżeli na łąkach radzi sobie perfekcyjnie, to w ogrodzie również.

Na rabatach wygląda ładnie sadzona pojedynczo, czyli jedna większa kępa tej trawy. Jest niestety trawą powodującą alergie, więc dla alergików nie jest wskazana. Alergicy podczas kwitnienia kupkówki muszą jej unikać.