Palczatka kosmata (Dichanthium ischaemum)

Palczatka kosmata jest trawą, która wytwarza ciekawe kwiatostany składające się z kłosokształtnych gałązek. W początkowej fazie mają fiołkowy odcień a w miarę przekwitania nabierają purpurowej barwy. Im bardziej słoneczne stanowisko tym kwiatostany mają intensywniejszy kolor.
Palczatka kosmata kwitnie od lipca do końca sierpnia. W początkowej fazie (cześć liściowa) osiąga około 30-40 cm. Liście są szarozielone, pokryte długimi włoskami. Podczas kwitnienia dorasta do około 80 cm. Rozrasta się krótkimi rozłogami. Jest całkowicie mrozoodporna.

Stanowisko dla palczatki kosmatej raczej musi być słoneczne, bo w półcieniu lub cieniu roślina może się pokładać. W słońcu kwitnienie jest również obfitsze i bardziej efektowne. Odnośnie jakości gleby nie ma wygórowanych wymagań. Lepiej rośnie na glebach średnio wilgotnych a nawet suchych. Na glebach podmokłych i gliniastych raczej nie rośnie najlepiej. Nie jest to trawa o dużych wymaganiach uprawowych. Kwiatostany można zasuszać. Uschnięte liście ścinamy dopiero wiosną nisko nad ziemią.

 

palczatka kosmata

Kwiatostan

palczatka kosmata 3

Fot. Stefan.lefnaer, publikacja na licencji CC-BY-SA-3.0, źródło: Wikimedia Commons.