Turzyca muskegońska (Carex muskingumensis) ‚Silberstreif’

Turzyca muskegońska ‘Silberstreif’ wyglądem przypomina dobrze znaną turzyce muskegońską, tylko w przeciwieństwie do niej ma paskowane liście. Biały pasek biegnie pośrodku liścia. Pokrój odmiany ‘Silberstreif’ jest podobny do podstawowego gatunku. Dorasta ona do około 80 cm wysokości. Im wilgotniejsza i żyźniejsza gleba tym jest wyższa, oczywiście na dość słonecznym stanowisku. Odmiana ‘Silberstreif’ kwitnie w czerwcu, wytwarzając dość niepozorne, mało atrakcyjne kwiatostany. Rozrasta się przez krótkie rozłogi. Nie jest ekspansywną trawą ozdobną. Bez problemu zimuje w naszym kraju.

Preferuje słoneczne stanowiska, ale w półcieniu też daje sobie radę. Jedynie w głębokim cieniu mogą zanikać białe pasy na liściach tej odmiany. Może się wtedy pokładać i tracić zwartą sylwetkę. Odnośnie gleby, turzyca muskegońska ‘Silberstreif’ preferuje wilgotne podłoża. Może również rosnąć przy brzegach oczek wodnych i w lekkim bagienku. Bardzo suche gleby nie są dla niej korzystne. Jesienią nie ścinamy jej liści, robimy to dopiero na wiosnę.

Ogólnie rzecz biorąc to łatwa w uprawie trawa ozdobna. Szybko się rozrasta, nie ma z nią kłopotów, gdy wybierzemy dla niej odpowiednie miejsce i glebę. Rozmnażamy tą turzycę przez podział kęp na wiosnę. Nie atakują jej szkodniki ani choroby grzybowe (szara pleśń, rdza, mączniak)

Bardzo ładnie komponuje się z szarobródkiem syberyjskim czy śmiałkiem darniowym.

DSC08826