Turzyca stożkowata (Carex conica) ‚Snowline’

Turzyca stożkowata ‘Snowline’ wyglądem przypomina turzycę ptasie łapki ‘Variegata’ ale jest od niej stosunkowo mniejsza. Turzyca ta dorasta do około 25-30 cm wysokości. Tworzy małe kępki paskowanych, delikatnych i cienkich liści. Dwa białe marginesy występują na brzegach liścia. W środku jest ciemnozielony. Pojedynczy liść jest łukowato wygięty. Kwitnie w maju czerwcu wydając kwiatostany podobne do małych szczoteczek koloru białego. Dodają ciekawego efektu wizualnego samej turzycy. Jest zimozieloną turzycą ozdobną z liści.

Turzyca ‘Snowline’ lubi stanowiska półcieniste oraz cieniste. W palącym słońcu liście są przypalane i mogą blaknąć. Gleba wystarczy średnio wilgotna, przepuszczalna. Unikajmy sadzenia turzycy w gliniastej i podmokłej glebie, bo tam nam nie urośnie. Bardzo łatwo turzycę stożkowatą ‘Snowline’ rozmnaża się poprzez podział kępy. Robimy to wiosną (w kwietniu, maju) kiedy pojawi się kilka nowych liści.

Wiosną nie ścinamy turzycy liści a tylko wyczesujemy uschnięte źdźbła. Ucięta ‘do ziemi’ wolno odrasta. Czasem może obumrzeć jeżeli zrobimy to zbyt wcześnie.