Turzyca (Carex dolichostachya) ‚Gold Fountain’ syn. ‚Kaga Nishiki’

Ciekawa turzyca ogrodowa, o lekko przewieszających się paskowanych źdźbłach. Tworzy kępki, delikatnych liści z cytrynowymi marginesami po bokach. Liście mogą osiągać do 40 cm długości i 3-4 mm szerokości (są wąziutkie). Cała trawa osiąga do 25 cm wysokości, ale starsze okazy mogą być nieco większe. Turzyca ‚Gold Fountain’ zakwita w czerwcu podłużnymi kwiatostanami. W pierwsze fazie są jaśniejsze (mają białawy kolor) potem przysychają i robią się brązowe. Turzyca podczas łagodnych zim może pozostać półzimozielona. Zimą wystarczy kępki przykryć gałązkami iglaków. Odmiana ‚Gold Fountain’ jest mrozoodporna.

Turzyca ‚Gold Fountain’ do prawidłowego wzrostu potrzebuje miejsc półcienistych. Z racji delikatnych liści na bardzo gorących stanowiskach, może być przypalana co odbija się przyschniętymi końcówkami. W cieniu natomiast nie będzie widać żółtych pasków na brzegach liści.

Odnośnie podłoża to turzyca ta preferuje stale wilgotne gleby. Muszą być też przepuszczalne (nie może zalegać woda po opadach deszczu). Na suchym podłożu nie rozwija się prawidłowo i wolnej rośnie. Przed sadzeniem do dołka warto wsypać porcję nawozu długo działającego dla roślin kwitnących co wzbogaci paskowane ubarwienie tej turzycy.

Podczas długotrwałej suszy turzyca musi być podlewana, gdy zauważymy, że więdnie.

 

Turzyca GOLD FOUNTAIN Carex dolichostachya Kaga Nishiki 2

Turzyca GOLD FOUNTAIN Carex dolichostachya Kaga Nishiki 3

Fotografie: Centrum ogrodnicze Królestwo roślin