Turzyca ptasie łapki (Carex ornithopoda) ‚Variegata’

Turzyca ptasie łapki ‘Variegata’ jest jedną z ciekawszych turzyc. Oczywiście nie jest trawą i należy do rodziny ciborowatych. Jest niską trawką dorastającą do 20 cm o paskowanych liściach.

Wygląd

‘Ptasie łapki’ to trawa małych rozmiarów. Nie jest silnie rosnącą trawą, dlatego można ją nawet sadzić w donicach. Tworzy małe kępki cieniutkich liści. Są paskowane. Zielone paski występują na zewnątrz liścia, środek jest biały. Ciekawie wygląda posadzona u podnóży innych trochę większych traw lub bylin ogrodowych. Kwiatostany nie są szczególnie urokliwe. Ledwo je widać spomiędzy liści na przełomie kwietnia i maja. Mają brązowawy kolor.

Lubi słońce czy półcień?

Turzyca ptasie łapki ‚Variegata’ bez wątpienia może rosnąć na słonecznych stanowiskach jak i półcienistych. W półcieniu będzie delikatniejsza. Natomiast w pełnym, palącym słońcu (przez większość dnia) jej liście mogą lekko płowieć a końcówki liści mogą zasychać.

Jaka gleba?

Nie jest bardzo wymagająca w stosunku do rodzaju gleby. Lubi wilgotną, przepuszczalną glebę. Ja jeszcze przed sadzeniem turzyc do dołka sypię sporo żwiru. Jeżeli tworzymy masowe nasadzenia tej trawy to warto do podłoża dodać wapna. Unikajmy sadzenia turzycy na ciężkich i gliniastych podłożach, ponieważ tam może przemarzać przez zalegającą wodę.

Czy wymaga przycinania po zimie?

Ciąć wszystkie liście do zera broń Boże! Turzyca ptasie łapki ‘Variegata’ jest trawą pół-zimozieloną. Jest odporna na mrozy. Wiosną jedynie wyczesujemy uschnięte liście grabkami. Ja robię to palcami. Nie bójmy się porządnie wyczochrać trawy. Po tym zabiegu może wyglądać nieciekawie, ale szybko zyska ładną ‘czuprynkę’.

Natomiast lepiej nie wycinać wszystkich liści tak jak robi się to z większością traw. Z doświadczenia wiem, że po takim zabiegu długo się regeneruje i słabo kwitnie. Dosyć długo musimy potem czekać aż nabierze swojego charakterystycznego pokroju.

Uprawa w sezonie

Trawa nie potrzebuje specjalnego nawożenia. Wystarczą jej te składniki, które mamy w przeciętnej glebie ogrodowej. Zauważyłem, że stosowanie wieloskładnikowego nawozu raz na jakiś czas wspomaga wybarwienie liści. Oczywiście jeżeli przesadzimy z azotem to białe paski mogą stać się mniej wyraźne. Jedynie podczas długotrwałych susz musimy ją podlewać- to sprawi, że liście będą bardziej jędrne.

Zimozieloną kępę na czas zimowy okrywamy stroiszem z gałązek iglastych. Uchroni to roślinę przez przygniatającym śniegiem. Wiosną długo zalegający topniejący śnieg na liściach, może osłabić wzrost.

 

></center