Spartyna grzebieniasta (Spartina pectinata) ‚Aureomarginata’

Spartyna grzebieniasta ‚Aureomarginata’ jest bardzo łatwą w uprawie trawą ozdobną. Jest niezwykle mrozoodporna. Jest odmianą o paskowanych liściach. Żółty pasek występuje na brzegach liści. Długie, przewieszające się liście są bardzo ostre w dotyku i trzeba uważać jeżeli wykonujemy przy niej prace ogrodnicze (wycinanie pędów, podlewanie).

Jak szybko rośnie?

Odmiana ‘Aureomarginata’ wraz z kwiatostanami dorasta do 2 metrów i rośnie silniej w porównaniu do spartyny grzebieniastej. Posadzona w donicy bez dna potrafi zniszczyć pojemnik silnymi rozłogami. Bez podziemnych przegród potrafi opanować całą rabatę, długimi i mocnymi rozłogami. Starajmy się dobierać dość duże donice lub kastry budowlane jeżeli decydujemy się sadzić spartynę ‘Aureomarginata’ w pojemnikach zagłębionych w podłożu. Unikajmy sadzenia w małych wiadrach (10 l) bo roślina strasznie się w nich męczy. Jest idealnym rozwiązaniem na umacnianie skarp.

Gleba, stanowisko, mrozoodporność

Co to gleby to nie ma szczególnych wymagań. Bardzo dobrze rośnie w przeciętnej glebie ogrodowej. W wilgotniejszej i zasobnej glebie nadzwyczajnie szybko się rozrasta i tworzy dużą ilość rozłogów. Gleba sucha też jej nie straszna. Rośnie wtedy wolniej i nie rozprzestrzenia się tak szybko. Zauważyłem, że na suchych stanowiskach częściej kwitnie.

Spartyna lubi słońce. W razie konieczności poradzi sobie w półcieniu. Nie wymaga nawożenia.

Jest odporna na mróz w naszym klimacie. Dobrze zimuje pozostawiona nawet w zwykłych doniczkach na czas zimy.

Spartyna grzebieniasta ‘Auremarginata’ bardzo łatwo się rozmnaża. Wystarczy jak oderwiemy rozłogi i posadzimy je w podłożu pączkiem do góry. Nawet podczas przesadzania pozostawiony fragment rozłogu może się ukorzenić i wypuścić liście.