Czerwone trawy ozdobne

Czerwień w ogrodzie jest z reguły najbardziej pożądanym kolorem. Jest kilka gatunków traw, które mają liście właśnie w czerwonym kolorze. Jak sami wiemy barwa czerwona pobudza i aktywizuje, gdy spoglądamy na nią. Czerwień w kompozycji wychodzi na przód, dominuje nad innymi kolorami. Rzuca się na pierwszy plan.

DSC07384

Trawy o czerwonych liściach wywierają ogromny wpływ na projektowaną przestrzeń jeżeli posadzimy je w dużych ilościach. Ogromnie dominują, dlatego z głową dobierajmy barwy do przeznaczenia danej przestrzeni. Najpopularniejszą chyba trawą o ciemnowiśniowych liściach jest rozplenica purpurowa (Pennisetum purpureum) ‘Vertigo’ czy (jednoroczna w naszym klimacie) rozplenica amerykańska (Pennisetum americanum) ‘Black Knight’. Pojedynczy okaz tej trawy posadzony w dużej donicy czy na rabacie przykuwa wzrok, ale wprowadza dużo koloru i może być punktem dominującym w kompozycji. Rozplenica oścista (Pennisetum setaceum) ‘Rubrum Dwarf’ również ma ciemnoczerwone liście, które kontrastują z jasnymi kwiatostanami. Inne trawy o częściowo czerwonych liściach takie jak imperata cylindryczna (Imperata cylindrica) ‘Rubra’ (u nas bardziej znana jako odmiana ‘Red Baron’) i proso rózgowate (Panicum virgatum) ‘Rotstrahlbush’ to trawy, u których czerwień na liściach pojawia się w określonym terminie. U imperaty cylindrycznej, czerwone końcówki liści pojawiają się już od połowy czerwca. Najintensywniejszy czerwony kolor liści tych gatunków widoczny jest już w sierpniu, oczywiście na słonecznych stanowiskach. Najefektowniej czerwono listne trawy ozdobne prezentują się na białym żwirze lub w sąsiedztwie roślin kwitnących na biało.

DSC09203

Liście imperaty cylindrycznej ‚Red Baron’ (‚Rubra’) pod koniec lipca.

DSC07412

Liście imperaty cylindrycznej ‚Red Baron’ (‚Rubra’) pod w połowie września, jak widać w miarę upływu czasu stają się coraz bardziej czerwone.

Zdjęcia imperaty cylindrycznej wykonane w Ogrodach Kapias.